Istnieją znaczne różnice pomiędzy owadami, różne są więc metody postępowania w przypadku użądlenia przez pszczoły i trzmiele i różne gdy użądli szerszeń lub osa. Pierwsze dwa z wymienionych owadów żądlą tylko w przypadku, gdy zostaną podrażnione, pszczoły w miejscu użądlenia zostawiają żądło. W odróżnieniu od pszczół szerszenie i osy są często bardzo agresywne , żądlą po kilka razy i nie zostawiają żądła. Jad os i szerszeni wywołuje znacznie cięższe od jadu pszczół odczyny alergiczne.

W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy jak najszybciej usunąć z miejsca użądlenia żądło.

Zalecany jest zimny okład w miejscu użądlenia oraz zastosowanie maści z kortykosteroidami. Jeżeli obszar obrzęku powiększa zaleca się podanie leku antyhistaminowego.

Jeżeli wystąpią uogólnione objawy należy postępować jak w innych przypadkach wstrząsu anfilaktycznego.

Pacjentom uczulonym na jady owadów , u których wystąpiły objawy uogólnione zaleca się aby posiadali adrenalinę w strzykawkach przygotowaną do szybkiego i prostego podania. Specjalne zestawy szybkiej iniekcji dostępne są w aptekach na receptę.

Po udzieleniu sobie pomocy pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, alergia na jady owadów ma często charakter reakcji opóźnionej. Objawy ustępują dopiero po 8-12 godzinach.